Home coming, czyli powrót do domu.

W wolnomularstwie amerykanskim panuje zwyczaj, ze urzednik wielkiej loży, po zakonczeniu kadencji, wraca w domowe pielesze. W czasie, kiedy pozostaje oficerem dyspozycyjnym wielkiego mistrza i wielkiej loży, nie ma obowiazku uczestniczenia w pracach swojej loży-matki lub w innych lożach, do których należy. Po zakonczeniu kadencji, jest zwyczajem, ze loża-matka urzadza mu uroczysty „powrót do domu”. 7 pazdziernika 2021 r. Loża Szekspir nr 750 i Loża Kosciuszko nr 1085 urzadzily uroczysty home coming Bratu Krzysztofowi Winnickiemu. Wielce Czcigodny Krzysztof Winnicki w 2016 r. zostal ponownie nominowany Wielkim Stewardem Wielkiej Loży Stanu Nowy Jork, a w roku 2018 otrzymal nominacje na Namiestnika Wielkiego Mistrza w Pierwszym Dystrykcie Manhattanu (District Deputy Grand Master). Funkcje te pelnil do pierwszych dni sierpnia biezacego roku, kiedy to zlożyl rezygnacje na rece Wielkiego Mistrza Williama M. Sardone. W historii Lozy Kosciuszko, Brat Krzysztof Winnicki, byl drugim czlonkiem Loży, który otrzymal nominacje na to stanowisko. Przed nim, w 1952 r. Wielki Mistrz Ward B. Arbury, nominowal Brata Thaddeusa V. Ziembinskiego. Krzysztof Winnicki byl inicjowany w Lozy Szekspir i zostal wybrany jej czcigodnym w 2005 r. W tym czasie byl juz czlonkiem Lozy Kosciuszko, w której przez jedenascie lat pelnil funkcje sekretarza,a w 2012 roku zostal po raz nominowany na Wielkiego Stewarda i funkcje te pelnil prze dwa lata. Loża Kosciuszko w tym czasie byla czescia Dystryktu Bronks. Loza Szekspir wspólnie z Loza Kosciuszko postanowily urzadzic Bratu Winnickiemu home coming. Na zyczenie zony Brata Krzysztofa, uroczystosc w lozy byla otwarta dla wszystkich. Colonial Room na dziesiatym przy 71 West na 23 ulicy na Manhattanie wypelnili zaproszeni goscie, czlonkowie obu lóz ze swymi damami oraz najwyzsi urzednicy Wielkiej Loży Stanu Nowy Jork z Wielkim Mistrzem Williame M. Sardone.Wolnomularze, którzy nie mogli fizycznie brac udzialu, dzieki Bratu Januszowi Krajnikowi, ogladali caly ceremonial przez internet i wirtualnie brali udzial w uroczystosci. Mistrzem ceremonialu byl honorowy czlonek Lozy Kosciuszko R:.W:. Samuel Lloyd Kinsey. Czcigodny Lozy Szekspir wreczyl Bratu Krzysztofowi zlote spinki z cyrklem i wegielnica, a Czcigodny Lozy Szekspir Michael Dervin wspólnie z Bratem Waldemarem Polakiem wreczyli Bratu Krzysztofowi zloty klejnot (jewel) Bylego Namiestnika Wielkiego Mistrza w Dystrykcie. Brat Waldemar Polak byl autorem i wykonawca tego klejnotu. Po oficjalnych uroczystosciach wszyscy przeszli do sasiedniego French Ionic Room, gdzie ucztowali do pólnocy. .

 

Od lewej: R:.W:. Christopher Winnicki, Wielki Mistrz William Sardone, Wielki Kapelan R:.W:. Stenrick Adams i R:.W:. Samuel L. Kinsey.

 

 

Brat Krzysztof Winnicki i Wielki Mistrz Wielkiej Lozy Stanu Nowy Jork

 

 

Krzysztof Winnicki z zona i Wielkim Mistrzem

 

 

Klejnot wykonany przez Brata Waldemara Polaka

 

 

Przywitanie Brata Winnickiego

 

 

 

16 czerwca 2021 roku odbyła się uroczysta Installacja Oficerów Loży Kościuszko przeprowadzona przez Bardzo Czcigodnego Krzysztofa Winnickiego , Namiestnika Wielkiego Mistrza na I Dystrykt, i Bardzo Czcigodnego Samuela Kinsey.

 

Na zdjęciu od lewej: Starszy Dozorca Al Urbanski, Czcigodny Mistrz Michael Dervin i Mlodszy Dozorca Eric Zaremski

 

 

 

W środę, 2 pażdziernika 2019 r. odbyło się historycznie zebranie Loży Kościuszko nr 1085. Na specjalnej sesji, w Colonial Room, na 10 piętrze w budynku Wielkiej Loży Stanu Nowy Jork na Manhattanie, bracia z Loży Kościuszko powitali delegację polskich wolnomularzy z warszawskiej Loży Pi nr 12. Wizyta ta miała historyczne znacznie nie tylko dla Loż Kościuszko i Loży Pi nr 12. Brat Cezary Filipowicz, były Mistrz Loży Pi nr 12, został oficjalnie przyjęty na członka Loży Kościuszko, a były Czcigodny Kościuszki –  Brat Dariusz Komorowski, został przyjęty do Loży Pi nr 12 w Warszawie. Tym samym, pierwszy raz w historii obu obediencji, członek nowojorskiego wolnomularstwa został członkiem WNLP, a członej polskiej obediencji afiliował się w Wielkiej Loży Stanu Nowy Jork.

W czasie zebrania, Bratu Filipowiczowi wręczono szarfę w kolorach białym i czerwonym. Ceremonię wręczenia szarfy opracował obecny Dozorca Loży Kościuszko Michael Dervin. Można zaryzykować twierdzenie, że ceremonia ta urosła do rangi rytuału praktykowanaego w Loży Kościuszko.

Następnego dnia, w czwartek,  grupa wolnomularzy z Polski gościła w Loży Szekspir nr 750.

W niedzielę, 6 października, bracia z Loży Pi nr 12 oraz bracia z Loży Kościuszko nr 1085 wraz z rodzinami oraz przedstawicielami nowojorskich lóż Kane nr 454 i Justice Lodge nr 753 wzięli udział w Paradzie Pułaskiego. Loża Kościuszko – z przerwami – bierze udział w tej paradzie od lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Przed paradą wolnomularze z Polski i Nowego Jorku uczestniczyli w uroczystym śniadaniu wydanym prez organizatorów Parady Pułaskiego.

 

Oto kilka zdjęć upamiętniajacych te wydarzenia

 

Brat Cezary Filipowicz i Brat Dariusz Komorowski w czasie ceremonii wręczenia biało-czerwonej szarfy.

 

 

Ceremonia wręczenia szarfy: pierwszy z prawej Michael Dervin, obok niego - Czcigodny Loży Kościuszko - Robert Castellano; Brat Sandy Quinones i Brat Janusz Krajnik.

 

 

Prezentacja szarfy. Pierwszy z prawej  - Brat Eric Zaremski.

 

 

Zdjęcie zbiorowe po zebraniu Loży Kościuszko nr 1085

 

 

Brat Dariusz Komorowski z Wielkim Marszałkiem Parady Pułaskiego.

 

 

Loża Kościuszko maszeruje Piątą Aleją.

 

 

Loża Pi nr 12

 

 

Maszerujemy

 

 

Brat Komorowski przed Katedrą św. Patryka

 

 

Spotkanie po Paradzie Pułaskiego. Z prawej: Cezary Filipowicz i Michael Jachimczyk. Z lewej: Michael Dervin, Krzysztof Winnicki i Tomasz Jurewicz.

 

 

 

19 czerwca 2019 roku odbyła się uroczysta Installacja Oficerów Loży Kościuszko przeprowadzona przez Bardzo Czcigodnego Krzysztofa Winnickiego, Namiestnika Wielkiego Mistrza na I Dystrykt.

 

Na zdjęciu od lewej: Starszy Dozorca Michael Dervin, Czcigodny Mistrz Robert Castellano i Mlodszy Dozorca Armen Arsenyan

 

 

 

W dniu 22 października 2018 roku, w budynku Wielkiej Loży Wolnych i Uznanych Masonów Stanu Nowy Jork, odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia  Bratu Krzysztofowi Winnickiemu patentu, fartuszka i klejnotu Namiestnika Wielkiego Mistrza na Pierwszy Dystrykt Manhattanu (District Deputy Grand Master).

W uroczystosci wzięło udzial prawie dwustu Braci z Pierwszego Dystryktu oraz wielu zaproszonych gości.  Patent z nominacja na  stanowisko Namiestnika Wilkiego Mistrza na Pierwszy Dystrykt Manhatanu wręczył Wielki Mistrz William M. Sardone. 

Fartuszek wręczył były Wielki  Mistrz Wielkiej Loży Stanu Nowy Jork – William Thomas. Złoty  klejnot na szyi Krzysztofa Winnickiego zawiesił  członek Loży Kościuszko nr 1085 oraz członek Loży Szekspir nr 750 - Wielce Czcigodny Sheldon Richman.

 

 

Wielce Czigodny Brat Krzysztof Winnicki z patentem. Na zdjęciu  od lewej: Namiestnik Wielkiego Mistrza Richard J. Kessler; Krzysztof Winnicki; Wielkie Mistrz William M. Sardone

 

Na zdjęciu Brat Krzysztof Winnicki; po prawej, z mikrofonem, były Wielkii Mistrz William J. Thomas

 

Krzysztof Winnicki i Wielce Czcigodny Brat Sheldon Richman

 

 

Uroczystość zakończyła tradycyjna agapa

 

Byli Czcigodni Loży Kościuszko nr 1085: David Estes i Dariusz Komorowski

 

 

 

20 czerwca 2018 roku odbyła się uroczysta Installacja Oficerów Loży Kościuszko przeprowadzona przez Bardzo Czcigodnego Krzysztofa Winnickiego, nowo mianowanego Namiestnika Wielkiego Mistrza na I Dystrykt.

 

Na zdjęciu od lewej: Starszy Dozorca Armen Arsenyan, Czcigodny Mistrz Sandy Quinones i Mlodszy Dozorca Robert Castellano

 

 

 

W niedzielę, 4 marca 2018r., Czcigodny Mistrz oraz Bracia z Loży Kościuszko nr 1085 wzięli udział w śniadaniu ekumenicznym, organizowanym po raz siedemdziesiąty trzeci, przez Wielką Lożę Stanu Nowy Jork. 

W tym roku honorowym gościem i prelegentem był Brat Clifton Truman-Daniel, wnuk trzydziestegto trzeciego prezydenta Stanów Zjednoczonych Harry S. Truman. Harry S. Truman  był również Wielkim Mistrzem Wielkiej Loży Stanu Missouri oraz posiadal 33 stopień Rytu Szkockiego Dawnego i Uznanego.

Brat Clifton Truman-Daniel opowiedział wiele osobistych historii związanych z osobą Harry S. Trumana, który według słów Brata Cliftona, bycie Wielkim Mistrzem Wielkiej Loży Stanu Missouri przekładał nad urząd prezydencki, gdyż wybór na urząd wielkiego mistrza uważał za swoje największe osiągnięcie życiowe.

 

Clifton Truman-Daniel

 

 

Od lewej: Brat Krzysztof Winnicki (Grand Steward); Namiestnik Wielkiego Mistrza William Sardone; Brat Clifton Truman-Daniel

 

Po śniadaniu, kilku Braci z Loży Kościuszko, tradycyjnie już, pojechało odwiedzić Bronisławę Walla, wdowę po Bracie Józefie Walla. Pani Walla w tym roku skończy 95 lat!!!

 

 

 

Na marcowym zebraniu  Loży Kościuszko (3/15/2017) pojawił się (urlopowany) brat Gabriel Rincon, który aktualnie odbywa służbę wojskową w Armii Stanów Zjednoczonych. Brat Rincon przyszedł do Loży w galowym mundurze.

 

 

 

W niedzielę, 7 marca 2017 członkowie Loży Kościuszko tradycyjnie juz odwiedzili Blanche Walla, wdowę po Bracie Jozefie Walli, który przez ponad 50 lat był aktywnym członkiem naszej loży.

 

Na zdjęciu od lewej: Janusz Krajnik, Donald Mattson, Ron Estes, Krzysztof Winnicki i David Estes. W srodku Blanche Walla.

 

 

Na zdjęciu, bracia Loży Kościuszko w swiątecznym nastroju  po zebraniu 21 grudnia 2016 r.

 

W środę, 19 października 2016 r., brat Krzysztof Winnicki otrzymał z rąk Czcigodnbego Loży Kościuszko specjalny certyfikat-wyróznienie za dwanaście lat sekretarzowania Loży. W maju nowym sekretarzem zostal wybrany brat Steven Shaw.

 

Na zdjęciu od lewej: Wielce Czcigodny Krzysztof Winnicki oraz Czcigodny David Estes.

 

 

Na tym samym zebraniu, były Czcigodny Loży Kościuszko, brat Donald Mattson otrzymał pamiątkowy szwajcarski zegarek kieszonkowy.  Na kopercie zegraka zostało wygrawerowane  imię i nazwisko byłego Mistrza oraz lata, kiedy zasiadał na fotelu Czcigodnego Loży. Cyferblat zamiast cyfr i liczb ma masońskie symbole.

 

Na zdjęciu Donald P. Mattson oraz Czcigodny David Estes.

 

Tego samego wieczoru, Bardzo Czigodny Ronald Estes (były Asystent Wielkiego Mówcy na Bronksie)wręczył Bratu Erikowi La Marce fartuszek i klejnot Asystenta Wielkiego Mówcy.

 

Na zdjęciu od lewej: Erik La Marca i Ronald Estes.

 

 

 

 

Uroczyste wręczenie fartuszków oficerom Wielkiej Loży z I Dystryktu i polska loża stołowa.

29 wrzesnia 2016; Sala Jakobińska (Jacobean Room).

 

29 września miała miejsce uroczysta ceremonia wręczenia fartuszków oraz  klejnotów Braciom Krzysztofowi Winnickiemu i Samulelowi L. Kinsey. Ceremonia miała formę polskiej loży stołowej. Była to wyjątkowa okazja do zaprezentowania się Loży Kościuszko w nowym, prestiżowym dystrykcie. Dzięki życzliwości braci z Polski, rytuał polskiej loży stołowej został przetłumaczony na angielski i po nieznacznych zmianach przystowany do amierykanskich masońskich zwyczajów. Mistrzem loży stołowej został Czcigodny Loży Mariners nr 67, Mistrz siostrzanej Loży Szekspir nr 750 zajął fotel Starszego Dozorcy, a Czcigodny Loży Kościuszko, David Estes, pełnił funkcję Młodszego Dozorcy. Sala bankietowa na ósmym piętrze (Jacobean Room) pękała w szwach; obecnych było 107 braci reprezentujących Wielką Loże oraz wszystkie loże I Dystryktu.

Wyśmienite dania polskiej kuchni zapewnił brat Andrzej Dyniszkiewicz z Kane Lodge nr 454. Członkowie Loży Kościuszko wystąpili w biało-czerwonych szarfach.

 

Na zdjęciu oficerowie I Dystryktu. Od lewej: Bardzo Czcigodny Francosco Nunez-Founder, Asystent Wielkiego Mówcy (Mariners Lodge nr 67); Wielce Czcigodny Krzysztof Winnicki, Grand Steward (Kościuszko Lodge nr 1085, Szekspir Lodge nr 750); Wielce Czcigodny Samuel Lloyd Kinsey, Namiestnik Wielkiego Mistrza na I Dystrykt (Mariners Lodge nr 67); Bardzo Czcigodny Emmanuel Callias, Asystent Wielkiego Mówcy (St. John’s Lodge nr 1 oraz Bardzo Czcigodny Erik LaMarca, Asystent Wielkiego Mówcy (Kościuszko Lodge nr 1085 i Szekspir Lodge nr 750.

 

 

W maju 2016 r. Loża Kościuszko znalazła się w nowych administracyjnych granicach naszej jurysdyckji. Po konsalidacji I i VI Dystryktu na Manhattanie, nasza loża znalazła się wśród lóż, ktore są strasze od Wielkiej Loży Nowego Jorku. Do nowego I Dystryktu należa m.in Loża św. Jana nr 1 oraz Independent Royal Arch nr 2, a także pierwsza loża, która otrzymała patent z nowopowstałej Wielkiej Loży Nowego Jorku – Holland Lodge nr 8.

Członek Loży Kościuszko, Krzysztof Winnicki ponownie zostal w tym czasie nominowany na stanowisko Wielkiego Stewarda Wielkiej Loży Stanu Nowy Jork.  Nominację na Namiestnika Wielkiego Mistrza na I Dystrykt Manhattanu otrzymał Brat Samuel Lloyd kinsey z Loży Mariners nr 67.

.

 

 

 

18 listopada 2015 r. Lożę Kościuszko zaszczycił oficjalną wizytą Namiestnik Wielkiego Mistrza na VI Dystrykt Manhattanu – Wielce Czcigodny Mark Suckle. Była to jego pierwsza wizyta w naszej loży, od kiedy Kosciuszko Lodge No. 1085 odeszła z Bronksu i przenisła sie w nowe administracyjne granice, czyli do VI Dystryktu na Manhattanie.

 

Na zdjeciu:  Wielce Czcigodny Mark Suckle w otoczeniu braci z Loży Kościuszko.

 

 

 

W dniu 21 października 2015 r. w Loży Kościuszko inicjowano czterech kandydatów, którzy otrzymali stopień ucznia. Na Wschodzie tego wieczoru zasiadł Mistrz Loży Kościuszko Wielce Czcigodny Donald Mattson, który nadał kandydatom pierwszy stopień. Wykład historyczny wyglosił Bardzo Czcigodny Daniel Valez, honorowy członek Loży Kościuszko, a oprawe muzyczną zapewnił jak zwykle Wielce Czcigodny Krzysztof Winnicki.

 

Na zdjęciu uczestnicy ceremoniału z nowymi uczniami (w środku).

 

 

 

W dniu 17 września 2015 r. Loża Kościuszko wzowiła swoją działalność po letniej przerwie. Mistrz Loży Kościuszko Wielce Czcigodny Donald Mattson wręczył swemu poprzednikowi Czcigodnemu Thomasowi Phillipsowi fartuszek oraz klejnot byłego mistrza loży

 

Mistrz Loży Kościuszko Wielce Czcigodny Donald Mattson (z lewej) wręcza Czcigodnemu Thomasowi Phillipsowi fartuszek byłego mistrza loży

 

 

 

17 grudnia 2014 r. w Loży Kościuszko inicjowano trzech kandydatów.  Po zakończeniu rytuału inicjacji odbyło się uroczyste wręczenie fartuszka byłego czcigodnego oraz klejnotu byłego mistrza loży. Czcigodny Thomas Phillips wręczył swemu poprzednikowi – Bratu Erikowi La Marce specjalny fartuszek, następnie razem z Bratem Waldemarem Polakiem, wręczył Bratu La Marce złoty klejnot byłego czcigodnego.  Brat Waldemar Polak był projektantem i wykonawcą tego klejnotu.

 

 

Czcigodny Thomas Phillips wręcza fartuszek byłego czcigodnego. Jeden z braci dyskretnie podmienił haftowane białe rękawiczki na paczkę Marlboro, co wywołało lawinę śmiechu, gdyż wszystkim jest znana miłość Brata La Marki do tytoniu.

 

Brat Waldemar Polak przypina klejnot byłego mistrza.

 

Brat Erik La Marca z pięknie haftowanym fartuszkiem.

W dniu 15 stycznia 2014 r. w Loży Kościuszko inicjowano pieciu kandydatów, którzy otrzymali stopień ucznia. Byli to: Melvin Flete, Jonathan Garcia, William Hernandez, Sandy Quinonez i Gabriel Rincon. Na Wschodzie tego wieczoru zasiadł Młodszy Dozorca Loży Kościuszko Wielce Czcigodny Donald Mattson, który nadał kandydatom pierwszy stopień. Wykład historyczny wyglosił Bardzo Czcigodny Gilbert Ferrer, honorowy członek Loży Kościuszko, a oprawe muzyczną zapewnił Wielce Czcigodny Krzysztof Winnicki. Wielkie brawa należa się wszystkim uczestnikom ceremoniału za wzorowe przeprowadzenie pierwszego stopnia.

 

W pierwszym rzędzie w srodku stoi Mistrz Loży Erik LaMarca w otoczeniu nowo inicjowanych uczniów. Dookoła pozostali uczestnicy ceremoniału.

19 czerwca 2013 roku odbyła się uroczysta Installacja Oficerów Loży Kościuszko przeprowadzona przez Bardzo Czcigodnego Samuela Lloyda Kinseya.

W Loży zasiadło wielu zaproszonych braci, członków rodzin i gości na czele z Honorowym Wielkim Mistrzem Loży Prince Hall.

Poniżej kilka pamiątkowych zdjęć z instalacji.

 

Zaprzysiężenie Czcigodnego Mistrza.

 

Pierwsze przemówienie nowego Mistrza Loży Kościuszko.

 

Starszy Dozorca.

 

Młodszy Dozorca.

 

Skarbnik Loży.

 

Sekretarz Loży.

 

Chaplain.

 

Deacons.

 

Mistrzowie Obrządków.

 

Marshal.

 

Tiler.

 

Czcigodny Eric Lamarca ze swoimi urzędnikami.

 

17 kwietnia 2013 r. w Loży Kościuszko nr 1085 miało miejsce podniesienie do trzeciego stopnia pięciu braci: dwóch z Loży Kościuszko nr 1085 i po jednym z Loży Wyoming nr 342, z Loży Pelham nr 712 oraz z Loży Hebron nr 813.

Obiektyw aparatu nie byl zdolny objąc wszystkich braci, którzy zasiadali w naszej Loży.

 

Na pierwszym planie Czcigodny Steven Shaw w otoczeniu podniesionych do trzeciego stopnia.

 

 

Pięciu braci, którzy tego wieczoru zostali podniesieni do trzeciego stopnia.

 

 

W dniu 14 listopada 2012 w Loży Kościuszko odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia Bratu Krzysztofowi Winnickiemu patentu, fartuszka oraz klejnotu Wielkiego Stewarda Wielkiej Loży Stanu Nowy Jork.

W uroczystości wzięli udział dygnitarze Wielkiej Loży, Honorowy Wielki Mistrz Wielkiej Loży Prince Hall oraz bracia z Bronksu i dystryktów masońskich metropolii nowojorskiej.

Na zdjęciu poniżej, Krzysztof Winnicki otrzymuje patent z rąk Wielkiego Namiestnika Wielkiej Loży Nowego Jorku.

 

 

 

Wreczenie fartuszka przez Honorowego Wielkiego Mistrza Wielkiej Loży Prince Hall.

 

 

Prezentacja klejnotu.

 

 

 

 

W niedzielę, 4 marca 2012 członkowie Loży Kościuszko odwiedzili Blanche Walla, wdowę po Bracie Jozefie Walli, który przez ponad 50 lat był aktywnym członkiem naszej loży.

Na zdjęciu od lewej: Skarbnik Janusz Krajnik, II Dozorca Erik LaMarca, Blanche Walla, Sekretarz Krzysztof Winnicki, Czcigodny Dariusz Komorowski oraz Tiler Mieczysław Rudek.

 

 

 

11 stycznia 2012 delegacja Loży Kościuszko odwiedziła loże Ivanhoe nr 107 - Wielka Loża Stanu Connecticut, której członkiem jest nasz były Czcigodny Loży Kościuszko  Michael Jachimczyk. W Loży Ivanhoe nr 107 odbyła się tego wieczoru inicjacja kilku kandydatów. Po zebraniu dysktutowano rożnice w rytuałach obu jurysdykcji.

Na pamiątkowym zdjęciu stoją w pierwszym rzędzie od lewej: Skarbnik Loży Kościuszko Janusz Krajnik, Michael Jachimczyk, Czacigodny Loży Ivanhoe nr 107 Jose Zoffoli, Czcigodny Loży Kościuszko Dariusz Komorowski; w drugim rzędzie od lewej: Brat Waldemar Polak i Sekretarz Krzysztof Winnicki.

 

 

 

 

 

Po majowych wyborach w dniu 15 czerwca 2011 r. odbyła się instalacja Czcigodnego Mistrza oraz pozostałych urzędników lozowych. Na zdjęciu od lewej: Brat Erik LaMarca - II Dozorca; Czcigodny Dariusz Komorowski oraz Brat Steven Shaw - I Dozorca.

 

Pamiątkowe zdjęcie po instalacji urzędników lożowych.

 

 

Trenton Cyrus Lodge

W dniu 7 maja 2010 r. członkowie Loży Kościuszko uczestniczyli w loży stołowej zorganizowanej przez Trenton Cyrus Lodge nr 5 - Wielka Loża Stanu New Jersey.

Bracia z Trenton Cyrus Lodge w swojej świątyni mają świetnie wyposażoną kuchnię, więc wszyscy delektowali się polskimi potrwami - od gołąbków, przez pierogi ruskie po pączki własnego wypieku. Siedem polskich dań było przeplatanych tradycyjnymi masońskimi toastami. W loży, oprócz braci z New Jersey i Loży Kościuszko,  zasiadali również zaproszeni bracia z Wielkiej Loży z Pensylwanii. Program loży został wydrukowany w dwóch językach. Głównym mówcą wieczoru był brat Krzysztof Winnicki, który wygłosił wykład na temat historii polskiego wolnomularstwa. Zaznaczyć należy, że Bracia z Trenton Cyrus Lodge nr 5 z pochodzenia są Niemcami. Starszy Dozorca Loży, Brat Walter Stepek (jedyny polskiego pochodzenia) był głównym organizatorem tego wspaniałego wieczoru.

 

Od lewej stoja: Czcigodny Mistrz Lozy Trenton Cyrus nr 5, Brat Ronald L. Bollheimer; Czcigodny Mistrz Lozy Kosciuszko nr 1085, Brat Tadeusz Olsztyn; Starszy Dozorca Lozy Trenton Cyrus nr 5, Brat Walter Stepek; Sekretarz Lozy Kosciuszko, Brat Krzysztof Winnicki; byly Czcigodny Lozy Kosciuszko, Brat Janusz Krajnik

 

 

"Niechaj się stanie światłość!"

W dniu 21 kwietnia 2010 r. w Loży Kościuszko nr 1085 inicjowano dwóch kandydatów: Jonatthan Raboy and Michael Byrd  otrzymali stopień ucznia. Lożę Kościuszko zaszczycili w tym dniu wizytujący dygnitarze i Bracia z Bronksu oraz Bracia z Loży Szekspir nr 750 (Szósty Dystrykt Masoński Manhattanu). Na Wschodzie tego wieczoru siedział sekretarz Loży Kościuszko Bardzo Czcigodny Krzysztof Winnicki, który nadał kandydatom pierwszy stopień. Gilbert Ferrer, Czcigodny Loży Szekspir zachwycił wszystkich wykładem historycznym pierwszego stopnia, w którym wyjaśnil nowym Braciom podstawowe arkana Sztuki Królewskiej. O sprawny przebieg rytuału zadbali Bracia: Marek Bochen, Steven Shaw, były Czcigodny Loży Kościuszko Janusz Krajnik oraz Brat Erik La Marca. Za oprawę muzyczną odpowiadał były Czcigodny Jan Józef Wnęk, który zasiadal za klawiaturą lożowych organ. W pokoju medytacji  kandydaci znajdowali się pod opieką aktualnego Czcigodnego Tadeusza Olsztyna i byłego Czcigodnego Michaela Jachimczyka, którzy tym razem sprawowali funkcję mistrzów ceremonii.

 

W pierwszym rzędzie, w fartuszku  i klejnocie Czcigodnego loży stoi Krzysztof Winnicki, a z jego prawej strony stoi świeżo inicjowany Miachel Byrd, a z prawej  Jonatthan Raboy.

Całkiem w tyle, góruje nad wszystkimi były Czcigodny Janusz Krajnik; po jego prawicy stoi Gilbert Ferrer, a między nimi Starszy Dozorca Dariusz Komorowski.

 

My, bracia z Loży Kościuszko ślemy najgłębsze wyrazy współczucia dla naszych masońskich i nie-masońskich braci i sióstr w Polsce z powodu katastrofy samolotu pod Smoleńskiem, która pochlonęla życia Prezydenta i wielu najwspanialszych synów i cór polskiego narodu. W naszych modlitwach łączymy sie duchowo z rodzinami poleglych. Niech Wielki Budownik Wszechświata otoczy swoją opieką wszystke ofiary tej tragedii, zarówno zmarłe jak i żyjące.

 

 

            Podczas spotkania Loży w dniu 17 marca 2010 roku trzech naszych czeladników zostało podniesionych do stopnia Mistrza. Uroczystość nadania stopnia konferował Bardzo Czcigodny Krzysztof Winnicki z pomocą oficerow Loży, braci z Loży Szekspir i kilku lóż z Dystryktu Bronx. O wspaniałą oprawę muzyczną wieczoru jak zwykle zadbał Czcigodny Jan Wnęk. Uroczystość zakończyła się odegraniem przez członków Loży i obecnych gości dramatu "Legenda Mistrza Hirama". Serdecznie gratulujemy braciom Edward Miller, Thomas Phillips and Gontung Yuen osiągnięcia stopnia Mistrza i życzymy im wielu sukcesów na ich masońskiej drodze życia.

 

 

            18 listopada 2009 roku dwaj uczniowie,  bracia Gontung Yuen i Edward Miller, przeszli na drugi stopień czeladnika. Nadanie stopnia konferował Bardzo Czcigodny Krzysztof Winnicki, a piękną wersje wykładu dla czeladników - "Middle Chamber Lecture" zaprezentował Wielce Czcigodny Kass Shaban.

 

Na zdjęciu: uczestnicy rytuału z czeladnikami stojacymi po obu stronach Oficerow Lozy.

 

Dnia 9 lipca 2009 roku zmarł po długiej chorobie nasz Brat, Wielce Czcigodny Philip Selikoff. Brat Selikoff był inicjowany w Loży Samaritan-Eternal No.1035 i tam też przeszedł przez wszystkie trzy stopnie. Dwukrotnie był wybierany na Mistrza tej Loży, po raz drugi w 2008 roku. W latach 2006-2008 Philip służył jako Oficer Wielkiej Loży Stanu Nowy York. Brat Selikoff był bardzo blisko związany z naszą Lożą Kosciuszko i jednym z najbardziej aktywnych jej członków. Będzie go nam wszystkim brakowało. Niech odpoczywa w pokoju w Loży Wielkiego Architekta Wszechświata.

 

 

 

W dniu 21 kwietnia 2009 w Loży Kościuszko odbyła się historyczna inicjacja Brata Gontung Yuena. Gontung Yuen, urodzony w Kantonie, jest pierwszym Chińczykiem inicjowanym w polskiej loży.

 

Na zdjęciu: oficerowie Loży Kościuszko, którzy brali udział w rytuale inicjacji. Brat Gontung Yuen stoi w środku, tuż za nim, z lewej strony  stoi obecny Czcigodny Loży – Michael C. Jachimczyk.

 

 

Podczas spotkania Loży w dniu 18 marca 2009 roku dwóch czeladników - John Kosinski i Steven Shaw, w towarzystwie dwóch czeladników z Loży Szekspir zostało podniesionych do stopnia Mistrza. Czcigodny Krzysztof Winnicki konferował nadanie stopnia. W fotelu starszego dozorcy zasiadł mistrz Loży Szekspir Czcigodny Patrick Kelsey, młodszego dozorcy - brat Derrick Komorowski. Czcigodny Janusz Krajnik pełnił rolę starszego diakona. O wspaniałą oprawę muzyczną wieczoru zadbał Czcigodny Jan Wnęk. Ta piękna uroczystość zakończyła się odegraniem przez członków Loży i obecnych gości dramatu "Legenda Mistrza Hirama".

Sposród przybyłych gości szczególną radość wywołał przyjazd Wielce Czcigodnego Philipa Selikoffa, który od wielu miesięcy walczył z ciężką chorobą i po raz pierwszy w tym roku masońskim był w stanie uczestniczyć w spotkaniu Loży.

Serdecznie dziekujemy wszystkim uczestnikom rytuału i gratulujemy najnowszym mistrzom.

 

 

21 stycznia 2009 r. dwóch braci z Loży Kościuszko nr 1085 - bracia Steven Shaw i John Kosiński przeszli na drugi stopień. Razem z nimi na drugi stopień przeszło również dwóch uczniów z Loży Szekspir nr 750 oraz jeden z Loży Guiding Star Angle nr 565.

W czasie rytualu drugiego stopnia, w fotelu starszego dozorcy zasiadl aktualny mistrz Loży Szekspir, Czcigodny Patrick Kelsey. Loża została otworzona przez Czcigodnego Krzysztofa Winnickiego, ktory konferował nadanie stopnia, a były czcigodny Loży Janusz Krajnik pełnił rolę starszego diakona.

Podniosly rytuał drugiego stopnia nabrał dodatkowego blasku, kiedy został dodatkowo uzupełniony  piękną muzyką organową w wykonaniu byłego mistrza Loży Kościuszko, Czcigodnego Jana J. Wneka.

 

Na zdjęciu nowo pasowani czeldanicy w otoczeniu braci z Loży Kościuszko .

 

 

 

 

W dniu 6 grudnia afiliowany w Loży Kościuszko Brat Andrzej Filipek, został wybrany Czcigodnym Mistrzem Fairfax Lodge nr 556, Wielka Loża Stanu Kalifornia.

Jest to wyjątkowe wydarzenie, gdyż pierwszy raz w historii Zachodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych, mistrzem loży został wolnomularz urodzony w Polsce.

Życzymy mu wszyscy samych sukcesów w kierowaniu lożą, a znając jego zaangażowanie w sprawy Sztuki Królewskiej, jesteśmy pewni, że Loża Fairfax nr 556 znalazła się w bardzo dobrych rękach. Czcigodny Andrzej Filipek jest również członkiem Dawnego i Uznanego Rytu Szkockiego i posiada 32 stopień wtajemniczenia. Przemówienie jakie Czcigodny Filipek wygłosił po wybraniu go na Mistrza Loży Fairfax nr 556 znajduje się w angielskiej wersji portalu.

 

Czcigodny Andrew Filipek (z lewej) podczas instalacji na Mistrza Lozy

 

 

 

 

 

 

18 stycznia Michael Jachimczyk ,Czcigodny Mistrz Loży Kościuszko, w towarzystwie trzech braci, odwiedził wdowę po zmarłym w październiku ubiegłego roku Josephie Walli. Pani Bronisława Walla otrzymała z rąk Mistrza Loży specjalną odznakę, którą Wielka Loża nadaje wdowom po zmarłych braciach. 

Wieczór spędzony przy kawie, torcie i winie, upłynął na wspominaniu "starych, dobrych czasów".

 

 

Od lewej stoją: Czcigodny Michael Jachimczyk; sekretarz - Krzysztof Winnicki; skarbnik - Janusz Krajnik oraz brat Waldemar Polak. W środku pani Bronisława Walla.

 

 

Z wielkim żalem informujemy, że 19 października zmarł po długiej chorobie nasz Brat Joseph Walla. Był on członkiem Loży Kościuszko przez ponad 50 lat.  Joseph Walla należał do tego szybko wykruszającego się pokolenia weteranow II Wojny Swiatowej. Zaraz po ataku na Pearl Harbor, jako 20-letni młodzieniec zaciągnął się do Marynarki Handlowej i pływał w konwojach przez Atlantyk, o której to służbie potrafił wspaniale opowiadać odwiedzającym go Braciom.    Joseph Walla pozostawił swoją ukochaną żonę Bronisławę, z którą przeżył razem ponad 64 lata, i która opiekowała się nim do ostatniej chwili. Brother Walla został złożony na wieczny spoczynek na Cmentarzu Weteranow w Calverton (Long Island) z pełnymi honorami Gwardii Wybrzeza (Coast Guard). Niech Wielki Architekt Wszechświata przyjmie duszę naszego Brata Josepha i wszystkich zmarłych Braci Masonow.

 

 

Urodzony:  4 grudnia 1921 r.

Inicjowany:  15 lutego 1957 r.

Drugi stopien:  15 marca 1957 r.

Master Mason:  15 pazdziernika 1957 r.

Odszedl do lozy Wielkiego Architekta:  19 pazdziernika 2008 r.

 

 

 

 

18 września 2008 r. w Loży Szekspir nr 750, która jest Lożą-Matką Krzysztofa Winnickiego, sekretarza Loży Kościuszko miała miejsce uroczystośc wręczenia Krzysztofowi Winnickiemu fartuszka i klejnotu Asystenta Wielkiego Mówcy.

Wielki Mówca i jego asystenci odpowiedzialni są za przestrzeganie przez loże czystości rytuału.

 

 

 

 

 

 

18 czerwca 2008 r. nowy Mistrz Loży Kościuszko wręczył ustępującemu Czcigodnemu Januszowi Krajnikowi klejnot oraz fartuszek byłego mistrza. Fartuszek, jaki otrzymał były Czcigodny należał do Henryka Pięcińskiego, który był mistrzem Loży w latach 1952-53. Spełniło się w ten sposób życzenie ś.p. Henryka Pięcińskiego, który chciał ten symboliczny fartuch osobiście wręczyć Januszowi Krajnikowi. Niestety, nie było mu dane dożyć tej chwili.

 

 

 

 

 

 

19 grudnia na ołtarzu Loży Kościuszko została wyłożona nowa Biblia. Oryginalna Biblia z roku 1927 została dziesięć lat temu na nowo oprawiona w skórę, ale Loża nie nacieszyła się nią długo. W czasie przeprowadzki do nowego pomieszczenia Biblia zaginęła i okoliczności tego faktu do dzisiaj nie zostały wyjaśnione. Przez ostatnie lata na ołtarzu była wykładana Biblia z 1901 r., która miała spełniać swoją rolę do czasu odnalezienia Biblii z 1927 r.

Kilka tygodni temu wystawiona została na aukcji, ołtarzowa Biblia masońska wydana w 1931 r.   Ze zdjęć i opisu wynikało, że jest ona w doskonałej kondycji. Drewniane okładki obciągnięte skórą, złocone brzegi, sporo grafiki  z  wyjaśnieniem wielu terminów masońskich  oraz zarysem historii wolnomularstwa. Biblia ta, niczym nie różniła się od oryginalnego Pisma św., jakie zostało wyłożene w Loży osiemdziesiąt lat temu.

Ze względu na ograniczony czas aukcji, nie było czasu na dokonanie konsulatcji z Braćmi co do ceny, jaką możemy zaryzykować, więc sekretarz i obecny mistrz Loży Kościuszko postanowili wziąć w niej udział.

Szczęśliwie, udało nam się wygrać tę aukcję i na grudniowym zebraniu, nowa Biblia - to Największe Światło wolnomularskie - zaświeciła na naszym ołtarzu.

 

 

 

 

Bracia Marek Bochen i Mieczysław Rudek zobowiązali się zwrócić do lożowej skarbonki koszty jej zakupu. Serdecznie dziekujemy!

Po przewertowaniu kilku pierwszych kartek nowej Biblii, okazało się, że w 1938 r. -jako prezent na Boże Narodzenie - otrzymał ją od swoich rodziców  Brat Artur Robert Poleski!!! Tym sposobem, po sześćdziesięciu dziewięciu latach historia zatoczyła koło. Biblia, która była własnością polskiego wolnomularza, została wyłożona w najstarszej polskiej loży.

 

 

 

 

 

 

 

28 listopada 2007 r. w pięknej Sali Gotyckiej, na dwunastym piętrze budynku Wielkiej Loży Nowego Jorku odbyło się specjalne zebranie Loży Kościuszko nr 1085. W tym dniu dwóch uczniów - bracia Waldemar Polak i John V. Wróblewski przeszli na drugi stopień. Towarzyszył im brat Michael Grenadier z Samaritan-Eternal Lodge z Bronksu.

W tym dniu bracia z Loży Kościuszko dokonali roszady miejsc. Na Wschodzie zasiadł Wielki Steward Wielkiej Loży Nowego Jorku Philip J. Selikoff; sekretarz Loży Krzysztof Winnicki - w zastępstwie chorującego Pawła Bednarka - pełnił funkcję starszego dozorcy, a były czcigodny Michael Jachimczyk pozostał na Południu, jako młodszy dozorca. O wzruszającą oprawę muzyczną zadbał były czcigodny Loży Jan J. Wnęk, który tego wieczoru zasiadł za organami.

W tej pięknej ceremonii przejścia na drugi stopień naszych nowych braci, wzięło udział wielu wolnomularskich gości i dygnitarzy z Bronksu oraz z powiatu Westchester. Jednym z nich był Wielki Miecznik Wielkiej Loży Nowego Jorku Arnold Auerbach.

 

 

 

Na zdjęciu część gości i braci biorących udział w ceremonii w dniu 28 listopada.

 

 

 

 

 

HISTORYCZNA WIZYTA

 

W dniu 22 marca 2007 r. delegacja Loży Kościuszko odwiedziła jedną z najbardziej znanych lóż wolnomularskich w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy raz od czasów amerykańskiej rewolucji, doszło do spotkania dwóch bohaterów tego niepodległościowego zrywu - gen. Jerzy Waszyngton i gen. Tadeusz Kościuszko zasiedli  razem - symbolicznie oczywiście - w wolnomularskiej loży.

Bracia z Loży Kościuszko, na zaproszenie Czcigodnego Mistrza Roberta G. Watkinsa Jr. przyjechali w odwiedziny do   historycznej Loży Alexandria-Washington nr 22, Wielka Loża  Wirginii Dawnych i Uznanych Masonów.

Do Loży Alexandria-Washington należał pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych, który w dniu swojej inauguracji na  najwyższy urząd w państwie, sprawował funkcję jej mistrza.

 

Jeden z  najbardziej popularnych pubów w Alexandrii

 

 

Wizyta rozpoczęła się od zwiedzenia miesteczka Alexandria,  położone nad Potomakiem miasto zachowało charakterystyczną dla XVIII i XIX w. architekturę, a nowoczesne budynki zostały idealnie wkomponowane w starą zabudowę. Pierwsi osadnicy pojawili się na tych terenach w 1695 r. zakładając w 1731 r. osadę zwaną Belhaven, która natępnie została przemianowana na Alexandrię. Tereny te były własnością Johna Alexandra. Alexandria otrzymała prawa miejskie w 1779 r. Miasteczko - oprócz pamiątek po generale Waszyngtonie - chlubi się jedną z najstarszych amerykańskich gazet - Alexandria Gezette , założona w 1784 r. wychodzi do dzisiaj.

Przed kolacją, która poprzedzała otwarcie loży, bracia z Kościuszki zwiedzili słynny George Washington Masonic Memorial, gdzie Alexandria-Washington nr 22 ma swoją siedzibę. Własnościa Loży Alexandria-Washington jest duży zbiór pamiątek po pierwszym prezydencie Stanów Zjednoczonych, które są dostępne dla wszystkich zwiedzających.

George Washington Masonic Memorial wzniesiony został na wzgórzu zwanym Shooters Hill, zaledwie 1,5 km od Potomaku. Budowla mierzy dokładnie 100 metrów wysokości. Budowe finansowali amerykańscy wolnomularze. Swoje podwoje otworzyła 12 maja 1932 roku.

 

 

 

George Washington Masonic Memorial

 

 

 

Wizyta delegacji z Loży Kościuszko odbyła się w prawdziwie braterskiej atmosferze. Bracia z Loży Kościuszko z ciekawością obserwowali różnice w rytuale i obrzędowości, jakie istnieją między Nowym Jorkiem a Wirginią. Różnice te były długo dyskutowane w drodze powrotnej.

 

 

Na zdjęciu stoją od lewej: Wielce Czcigodny Sheldon B. Richman, członek Loży Kościuszko oraz Alexandria-Washington, Wielce Czcigodny Wielki Steward Wielkiej Loży Stanu Nowy Jork Phillip Selikoff, i członek Loży Kościuszko, Czcigodny  Robert George Watkins, Jr., Mistrz Loży Alexandria-Washington nr 22 Czcigodny Mistrz Loży Kościuszko nr 1085 Janusz Krajnik, Czcigodny Krzysztof Winnicki, Sekretarz Loży Kościuszko i Czcigodny Jan Józef Wnęk, były Mistrz Loży Kościuszko, obecnie sprawujący funkcję Kapelana Loży.

 

______________________

Tytuły urzędników lożowych w różnych obediencjach nie zawsze pokrywają się z tytułami istniejącymi w polskiej obediencji. W Stanach Zjednoczonych  Worshipful (W.˙.), czyli tytuł mistrza loży najlepiej oddaje polskie słowo czcigodny. Wybieralni i nominowani urzędnicy wielkiej loży noszą tytuł Right Worshipful (R.˙.W.˙.) - czyli wielce czcigodnych. Wielki mistrz tytułowany jest The Most Worshipful - Najczcigodniejszy. Istnieje również grupa urzędników, którzy są asystentami Wielkiego Mówcy (w Stanach Zjednoczonych jest on odpowiedzialny za przestrzeganie czystości rytuału); o ile Wielkiemu Mówcy, który jest urzędnikiem wielkiej loży, przysługuje tytuł Wielce Czcigodnego, to jego asystent w dystrykcie będzie nosił tytuł Very Worshipful (V.˙.W.˙.).

Mistrzowie loży i urzędnicy wielkiej loży zachowują swoje tytuły nawet po wygaśnieciu ich kadencji lub ustąpieniu ze stanowiska. I tak, były mistrz loży będzie przedstawiany jako Czcigodny X.Y. były mistrz; a urzednik wielkiej loży będzie tytułowany Wielce Czcigodny X. Y. były Wielki Sekretarz.

To samo dotyczy byłych Wielkich Mistrzów, których oficjalnych będzie wówczas brzmiał The Most Worshipful  X.Y.  Past Grand Master. - Najczcigodniejszy X.Y. były Wielki Mistrz.

 

 

 

 

 

 

 

 

27 LUTEGO 2007 R. POWOŁANY ZOSTAŁ

DO LOŻY WIELKIEGO ARCHITEKTA WSZECHŚWIATA

 BRAT HENRYK PIENCIŃSKI

1918 – 2007

BYŁY MISTRZ LOŻY KOŚCIUSZKO NR 1085

WOLNYCH I UZNANYCH MASONÓW

WIELKA LOŻA STANU NOWY JORK

WETERAN II WOJNY ŚWIATOWEJ

 

Inicjowany 11 listopada 1946 r.

Przeszedl na drugi stopień 02 lutego 1947 r.

Podniesiony do trzeciego stopnia 23 kwietnia 1947 r.

W ostatnich latach pełnił funkcję skarbnika Loży Kościuszko.

 

W DNIU 5 MARCA 2007 R. ZOSTAŁ POCHOWANY Z PEŁNYM

MASOŃSKIM CEREMONIAŁEM

NA CMENTARZU CALVERTON

NA LONG ISLAND

 


 

 

 

 

 

Drodzy Bracia,

Nasze spotkanie 21 czerwca 2006 roku było przepięknym wydarzeniem. Serdecznie dziękuję wszystkim, ktόrzy przybyli tego dnia do Loży.

W pierwszej części wieczoru Wielce Czcigodny Joseph Zimmermann wręczył naszemu Skarbnikowi,  Henrykowi Piencinskimu reprezentacyjny fartuszek, dyplom i odznakę  DSA (Dedicated Service Award) przyznaną mu przez Wielką Lożę Stanu Nowy.

 

Brat Henry Pienciski (po prawej) odbiera dyplom od Wielce Czcigodnego

Josepha Zimmermanna.

 

 

Czcigodny Piencinski  wstąpił do Loży Kościuszko 27 kwietnia 1947 roku. Został wybrany Czcigodnym  w 1953 roku. Przez ostatnie kilka lat pełnił funkcję skarbnika. Serdeczne gratulacje od wszystkich Braci z Loży!

 

W drugiej części spotkania odbyła sie Instalacja Oficerόw Loży przeprowadzona przez Wielce Czcigodnego Philipa Selikoffa i Wielce Czcigodnego Sheldona Richmana.

Obaj Bracia dali nam pokaz wspaniałej znajomości rytuału i wielkiego poczucia humoru.

Serdeczne podziękowania w imieniu wszystkich Oficerόw Loży.

 

 

W dniu 19 kwietnia 2006 roku w Loży Kościuszko miało miejsce historyczne wydarzenia. Pierwszy raz w historii naszej Loży zasiadł aktualny Mistrz polskiej Loży Kopernik z Paryża, Czcigodny Tomasz Pieniążek. Tomasz Pieniążek uczestniczył w inicjacji nowego kandydata, który pochodzi z Brazylii.

 

 

Na zdjęciu stoją od lewej: Brat Marek Bochen, Starszy Dozorca Janusz Krajnik, Czcigodny Loży Kościuszko Jan J. Wnęk, Skarbnik Kościuszko Henry Pienciński, świeżo inicjowany Mauricio J. Diniz, Czcigodny Loży Kopernik Tomasz Pieniążek, Sekretarz Christopher Winnicki oraz Młodszy Dozorca Paweł Bednarek.

Skarbnik Henry Pienciński ubrał sobie na tę uroczystość fartuszek, który otrzymał od braci w 1954 r., kiedy zakończył swoją kadencję jako mistrz Loży Kościuszko.